Lrd River RD over Little Elk River
Fair Condition90 years old68 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.3m N Jct Cth D |
| Carries | Lrd River RD |
| Crosses | Little Elk River |
| Coordinates | 45.67394, -90.24864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 66.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50006800000000 |