Interstate 215 over University AVE
Fair Condition65 years old257,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-215-41.49-riv |
| Carries | Interstate 215 |
| Crosses | University AVE |
| Coordinates | 33.97566, -117.33526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.6 ft (33.1 m) |
| Max Span | 108.6 ft (33.1 m) |
| Deck Width | 178.8 ft (54.5 m) |
| Deck Area | 1804.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 257,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0408 |