Lrd 43rd ST over Root River
Poor Condition59 years old1,762 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.7m N Jct Cth G |
| Carries | Lrd 43rd ST |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.83889, -87.97194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 451.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,762 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51004400000000 |