Lrd 8 Mile RD over Root River
Good Condition51 years old340 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.1m W Jct Ush 41 |
| Carries | Lrd 8 Mile RD |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.84360, -87.97595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 376.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51050100000000 |