IH 41 Sb/94 EB over Lrd 7 Mile RD
Good Condition7 years old49,150 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 3.25 Mi S Jct Sth 100 |
| Carries | IH 41 Sb/94 EB |
| Crosses | Lrd 7 Mile RD |
| Coordinates | 42.83007, -87.95295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.5 ft (59.9 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 1365.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,150 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51013900000000 |