State Route 60 over Fairmount BLVD
Fair Condition64 years old126,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-060-11.44-riv |
| Carries | State Route 60 |
| Crosses | Fairmount BLVD |
| Coordinates | 33.99821, -117.36952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Area | 541.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126,000 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0409 |