State Route 60 over Market Street
Good Condition64 years old126,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-060-11.07-riv |
| Carries | State Route 60 |
| Crosses | Market Street |
| Coordinates | 34.00050, -117.37494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.8 ft (67.3 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Area | 2308.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126,000 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0416 |