Lrd Brever RD over Hoosier Creek
Fair Condition54 years old411 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.5m S Jct Sth 142 |
| Carries | Lrd Brever RD |
| Crosses | Hoosier Creek |
| Coordinates | 42.64008, -88.23379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 127.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 411 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51091000000000 |