Sth S Pine Street over Spring Brook
Good Condition30 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 4.3m N Jct Cth Jb T0 E |
| Carries | Sth S Pine Street |
| Crosses | Spring Brook |
| Coordinates | 42.66312, -88.26289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008200000000 |