Sth 11 SB over Cn Rr/fox River
Good Condition19 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.15 Mi E Of Sth 83 |
| Carries | Sth 11 SB |
| Crosses | Cn Rr/fox River |
| Coordinates | 42.65879, -88.25416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1026.2 ft (312.8 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 4066.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51009400000000 |