Rubidoux BLVD over State Route 60
Fair Condition64 years old10,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-060-9.54 |
| Carries | Rubidoux BLVD |
| Crosses | State Route 60 |
| Coordinates | 34.00489, -117.40029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 277.9 ft (84.7 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 2015.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,200 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0414 |