Hall Avenue over State Route 60
Fair Condition64 years old980 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-060-9.96 |
| Carries | Hall Avenue |
| Crosses | State Route 60 |
| Coordinates | 34.00554, -117.39307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 358.3 ft (109.2 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1528.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 980 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0415 |