Lrd Maple Valley R over Knapp Creek
Fair Condition49 years old47 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m E Jct Cth F |
| Carries | Lrd Maple Valley R |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.27028, -90.62833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52021000000000 |