Cth S over Knapp Creek
Fair Condition70 years old119 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m W Jct Cth F |
| Carries | Cth S |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.25833, -90.63889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 181.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 119 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52001300000000 |