Cth F over Knapp Creek
Fair Condition68 years old185 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.4m S Jct Cth U |
| Carries | Cth F |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.27806, -90.63583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 162.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52001400000000 |