Sth 80 over Hoosier Creek
Fair Condition36 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Cth Y |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Hoosier Creek |
| Coordinates | 43.26580, -90.44800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 272.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52011500000000 |