Lrd E Basswood RD over Mill Creek
Fair Condition62 years old47 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.8m E Jct Cth E |
| Carries | Lrd E Basswood RD |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.26306, -90.48667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 182.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52094400000000 |