Cth E over Mill Creek
Good Condition28 years old440 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.8m N Jct Sth 60 |
| Carries | Cth E |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.27056, -90.50306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 124.3 ft (37.9 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 363.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020900000000 |