County Road 7 over Sullivan Ditch
Fair Condition76 years old2,211 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.7 Mi N Of Co RD 16 |
| Carries | County Road 7 |
| Crosses | Sullivan Ditch |
| Coordinates | 40.10943, -104.99886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,211 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD007.0-016.0A |