County Road 16 over Godding Hollow Ditch
Good Condition9 years old2,907 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.5 Mi E Of I-25 |
| Carries | County Road 16 |
| Crosses | Godding Hollow Ditch |
| Coordinates | 40.10241, -104.96803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Area | 404.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,907 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD016.0-011.0 |