Tipple Pkwy/co16 over Lower Boulder Ditch
Good Condition14 years old49 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.9 Mi E Of Co RD 7 |
| Carries | Tipple Pkwy/co16 |
| Crosses | Lower Boulder Ditch |
| Coordinates | 40.10232, -104.98212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 64.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2023) |
| Truck Traffic | 59% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD016.0-007.0A |