County Road 11 over Sullivan Ditch
Good Condition22 years old912 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.7 Mi N Of Co RD 16 |
| Carries | County Road 11 |
| Crosses | Sullivan Ditch |
| Coordinates | 40.11312, -104.96101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 62.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 912 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRD011.0_016.0C |