Main Street over Ten Mile Creek
Good Condition56 years old5,497 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Summit |
| Location | 0.1 Mi E Of I-70 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 39.57528, -106.11037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 93.2 ft (28.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 369.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,497 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRISCO-01 |