Madison AVE over Ten Mile Creek
Fair Condition61 years old667 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Summit |
| Location | 0.1 Mi N Of Main Street |
| Carries | Madison AVE |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 39.57670, -106.10326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 209 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 667 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRISCO-03 |