SH 82 Ml over Snowmass Creek
Fair Condition26 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | N Edge Of Snowmass |
| Carries | SH 82 Ml |
| Crosses | Snowmass Creek |
| Coordinates | 39.33123, -106.98636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Width | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Area | 1038.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-09-I |