SH 82 Ml Ebnd over Draw
Good Condition21 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | Near Aspen |
| Carries | SH 82 Ml Ebnd |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.32853, -106.96643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 410.1 ft (125 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1487.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-09-K |