US 85 Ml over Draw
Fair Condition13 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 4.5 Mi N.w. Of Jct S.h. 6 |
| Carries | US 85 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.49313, -105.00138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.7 ft (24.3 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 663.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-16-E |