US 85 Ml over Sand Creek
Good Condition4 years old16,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 2.9 Mi. N. Of Jct S.h. 67 |
| Carries | US 85 Ml |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 39.47313, -104.98929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 1206.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-AI |