US 85 Ml over Draw
Fair Condition13 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 4.7 Mi N.w. Of Sedalia |
| Carries | US 85 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.49515, -105.00356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 767.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-16-F |