Tomah Road over I 25 Ml
Fair Condition61 years old1,810 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 1.9 Mi N Of Jct S.h. 18 |
| Carries | Tomah Road |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.26763, -104.89654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 603.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,810 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-AJ |