I 25 Nbnd Ramp over I 25 Ml
Good Condition5 years old1,128 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 0.5 Mi N Of Jct SH 18 Ml |
| Carries | I 25 Nbnd Ramp |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.24823, -104.88398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 769.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,128 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CY |