I 25 Ml over Upper Lake Gulch RD
Good Condition5 years old66,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 1.0 Mi N Of Larkspur |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Upper Lake Gulch RD |
| Coordinates | 39.24336, -104.87817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Area | 890.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CT |