Eldridge Street over Weaver Creek
Fair Condition14 years old1,067 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.6 Mi S. Of Quincy AVE |
| Carries | Eldridge Street |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 39.62778, -105.15514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 128.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,067 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-90 |