W Quincy Avenue over Weaver Creek
Fair Condition20 years old9,838 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.3 Mi N Of Belleview AVE |
| Carries | W Quincy Avenue |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 39.62618, -105.15646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Area | 219.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,838 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-91 |