Youngfield ST over Weaver Creek
Good Condition46 years old1,665 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi S Of Quincy |
| Carries | Youngfield ST |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 39.63113, -105.14300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Area | 205.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,665 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-79 |