Estes Court over Massey Draw
Fair Condition30 years old142 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | Just S Of Ken Caryl |
| Carries | Estes Court |
| Crosses | Massey Draw |
| Coordinates | 39.58045, -105.09706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 195.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 142 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-16-103 |