Baptist Rd-cr32 over I 25 Ml
Good Condition16 years old9,482 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 7.9 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | Baptist Rd-cr32 |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.05653, -104.85179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 255.2 ft (77.8 m) |
| Max Span | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Width | 126.6 ft (38.6 m) |
| Deck Area | 3003.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,482 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DC |