I 25 Ml over Draw
Fair Condition100 years old91,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 6.7 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.04038, -104.84146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 190.0 ft (57.9 m) |
| Deck Area | 370.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-M |