I 25 Ml over Jackson Creek
Fair Condition73 years old91,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 7.4 Mi N Of Jct SH 18 Ml |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Jackson Creek |
| Coordinates | 39.04990, -104.84710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 148.3 ft (45.2 m) |
| Deck Area | 456.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-AI |