I 25 Ml Nbnd over Af Academy (north Gate)
Fair Condition68 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 5.6 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | Af Academy (north Gate) |
| Coordinates | 39.02617, -104.83301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.6 ft (57.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1017.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | H-17-BD |