Field Street over Coon Creek
Fair Condition51 years old2,054 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi S Of Belleview AVE |
| Carries | Field Street |
| Crosses | Coon Creek |
| Coordinates | 39.61824, -105.09967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Area | 224.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,054 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-100 |