Simms Street over North Coon Creek
Good Condition24 years old13,889 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.2 Mi South Of Belleview |
| Carries | Simms Street |
| Crosses | North Coon Creek |
| Coordinates | 39.62034, -105.12871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 139.4 ft (42.5 m) |
| Deck Area | 344.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,889 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-95 |