Surrey Drive over Harriman Canal
Fair Condition62 years old447 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | .1 Mi W Of Kipling |
| Carries | Surrey Drive |
| Crosses | Harriman Canal |
| Coordinates | 39.63432, -105.11219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 149.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 447 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-97 |