S Lewis Court over Weaver Creek
Good Condition24 years old9 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | E Of Apts SW Kipling ST |
| Carries | S Lewis Court |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 39.65181, -105.11556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 225.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-94 |