Quincy Avenue over Weaver Creek
Good Condition14 years old7,474 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.15 Mi E Of Simms AVE |
| Carries | Quincy Avenue |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 39.63866, -105.12556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Area | 415.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,474 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-115 |