US 24 Ml over Draw
Fair Condition41 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 2.4 Mi E Of Simla |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.14438, -104.04256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.3 ft (6.5 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 247.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-CQ |