US 24 Ml over Big Sandy Creek
Fair Condition41 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 2.7 Mi E Of Simla |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Big Sandy Creek |
| Coordinates | 39.14902, -104.03887 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 197.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-CR |