US 24 Ml over Draw
Fair Condition41 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 5.0 Mi E Of Simla |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.16492, -104.00274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Area | 328.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-CS |