US 40 Ml over Fork Of Sand Creek
Fair Condition50 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 1 Mi E Of Hugo |
| Carries | US 40 Ml |
| Crosses | Fork Of Sand Creek |
| Coordinates | 39.12964, -103.45583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 570.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-23-AJ |