Cr350/valley RD over Cucharas River
Fair Condition34 years old60 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.7 Mi S Of Us160 |
| Carries | Cr350/valley RD |
| Crosses | Cucharas River |
| Coordinates | 37.55063, -104.93648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.2 ft (34.2 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 335.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU350-SO7-S160A |